Bambu Kumaşın Faydaları Nelerdir

Bambu Kumaşın Faydaları Nelerdir

Bambu Kumaşının Özellikleri

Antibakteriyal

Bambu kendi içerisinde antibakteriyel madde içerdiği için doğal antibakteriyal özelliğe sahiptir. Doğal antibakteriyal olma özelliği nedeniyle deride alerjik reaksiyonlara neden olmaz. Antibakteriyal özelliğini birçok defa yıkandıktan sonra bile korumaktadır. Bu nedenle, alerji riskini en aza indirmeye yardımcı olur. Bambu, alerjiden muzdarip insanlar için en iyi kumaş tercihir. Yetişirken zararlı kimyasal madde kullanılması gerekmediği için cilt dostudur. Ayrıca, bambu kumaş üretilirken çevreyi kirleten bir atık bırakmadığından çevre dostudur.

Kokusuz

Bambu, giysilerde oluşan hoş olmayan kokuları azaltmaya yardımcı olur. 

Sıcaklık Kontrolü

Bambu ağacı kendi ağırlığının üç katına kadar suyu bünyesinde taşır ve yüksek oranlarda su emici özelliğe sahiptir. Tekstil formunda olan bambu da bu özelliğinin çoğunu muhafaza eder.  Hem sıcak iklimlerde hem soğuk iklimlerde kullanmak için uygun sıcaklık kontrolü sağlar. Kışın sıcak tutmak için liflerine sıcak havayı hapseder. Sıcak havada ise, vücutta oluşan nemi anında emer ve nemi cildinizden uzak tutarak ferah bir his bırakır. Bambu kumaş nemi ciltten uzaklaştırarak buharlaşması için mükemmel bir etkiye sahiptir. 

UV Dayanımlı

Bambu kumaş UV ışınlarına direnç oluştuma özelliği ile güneşin zararlı etkilerini azaltır.

Dayanıklılık

Bambudan imal edilen lifler yüksek esnekliğe sahiptir. Bambu kumaş ince olmasına rağmen, yıpranmaya oldukça dayanıklıdır. Dayanıklı yapısıyla defalarca yıkandıktan sonra bile güzel görünmeye devam eder. Bambu kumaş yıkandıktan  sonra küçülme ve sarkma yapmaz.

Hava geçirgenliği

Bambu kumaşı liflerden üretildiği için hava geçirgenliğine sahiptir. Bu özelliği sayesinde bedenin nefes almasını sağlar.

Yumuşak dokusu

Bambu kumaş pamuğa göre daha yumuşak bir kumaş olması başka bir olumlu özelliktir. Kaşmir ve ipek kumaşına en yakın yumuşaklık hissini sunar.

Bambu Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Bambu kumaş; battaniye, paspas ve çoraplarda oldukça yaygın kullanılmaktadır. Bunlara ek olarak; spor kıyafetleri, koltuk örtüsü, iç çamaşırı, havlu, nevresim takımları ve çarşafta da bambu kumaşın tercih edilme oranı çok fazladır.  Özellikle sporcular spor kıyafetleri için bambu kumaşı tercih ederler çünkü birçok sporcu bambu kumaşın faydalarını bilir. Bambu kumaş, hareket kabiliyetini engellemez ve böylece sporcular sürecin tadını çıkarabilirler.

Etiketler: Bambu Kumaşın Faydaları Nelerdir, bambu, kumaş doğallık
Mayıs 10, 2021
Listeye dön